CLERGY

Pastor

Father David J Kelley, OSA

FatherKelleywebcircle “Fr. David J. Kelley, O.S.A., earned a BA in Business Administration from St. John’s University in Jamaica, N.Y., before being received as a novice in September 1967. After his novitiate at New Hamburg, N.Y., he professed first vows in September 1968, followed by theological studies at Washington Theological Union. Fr. Dave professed solemn vows July 30, 1972, and was ordained on December 30, 1973. His first assignment was to St. Augustine Parish, Andover, Mass., as a deacon in September 1973, and after his ordination, he continued at St. Augustine as Associate Pastor. His other parochial assignments included St. Augustine Parish, Troy, N.Y.; St. Joseph, Greenwich, N.Y. and Assumption/St. Paul Parish, Mechanicville, N.Y.” In 2015 he became Pastor of our own Parish, St. Augustine’s Church in Troy N.Y. and continues to Pastor St. Mary of the Assumption Parish in Waterford, N.Y. where he has been Pastor since 2002.

The excerpt is taken from the Augustinian,
Winter 2013-2014, p.30

Parochial Vicars

Father Michael Stanley, OSA.

FatherStanley2webcircle

Director of Spanish Apostolate

Father Jorge Reyes, OSA

 SAMSUNG CAMERA PICTURES

Deacon Gary Miles

deacongary1webcircleGary Miles was born in Dorval, Quebec, and raised in Vancouver where he began his career with Air Canada; leading him to Montreal in 1990 where he finished his career.  While still living in Canada he felt a continuing call to serve the Church but was not sure in what area to do so. He served several years as Grand Knight for the West Island Council of the Knights of Columbus and is a 4th-degree member.  He participated in various programs at his parish and, as parishioners kept inquiring as to whether or not he was a deacon, he soon recognized his call to this ministry.  Since his lack of fluency in French created a barrier to serving in Canada, he immediately started pursuing the diaconate when he moved to the United States to be with his wife Karin.  While pursuing the diaconate, Gary became a naturalized citizen in 2013. He was ordained a permanent deacon in 2017, earning his MAPS at St. Bernard’s School of Theology and Ministry shortly thereafter and is pleased to begin his second ministry assignment at St. Augustine’s commencing November 1, 2018. Gary currently works as Pastoral Care Associate for the Teresian House in Albany

In Memoriam

Deacon Thomas Colton

February 20, 1945 – December 15, 2017

“Eternal rest grant unto you and let perpetual light shine upon you. May you rest in peace. Amen.”

DeaconTom1webcircle

“Deacon Thomas Colton, who was ordained in NYC in 1999 and had served at St. Boniface Church in Rockland County until 2008, was assigned by Bishop Howard Hubbard in 2012 to be a part of St. Augustine’s parish to assist with the many duties of the parish priests-the first permanent deacon to be assigned to St. Augustine’s. “

 

 

The excerpt is taken from Saint Augustine’s Church -A History- 1864-2014

Fr. John “Jack” Francis McAtee, OSA

January 26, 1940  – May 21, 2019

“Eternal rest grant unto you and let perpetual light shine upon you. May you rest in peace. Amen.”

mcateecrop“Augustinians are called to serve the needs of the Church, and no truer example of that can be found than in the person of Fr. Jack McAtee, O.S.A. After his ordination in 1966, Fr. McAtee traveled to the Augustinian missions in Japan, where he would serve for the next 25 years. From 1993 to 2008, Fr. McAtee served as associate director of Campus Ministry at Villanova University. In 2008, Fr. McAtee celebrated the 50th anniversary of his profession as an Augustinian, and just about the time most people would be settling down, Fr. McAtee volunteered for his latest assignment. In January of 2009, at the age of 68, Fr. McAtee joined the Augustinian mission in South Africa. Fr. McAtee quickly learned the Zulu language and ministered at Our Lady of Mercy Parish outside of Durban and at the parish’s outstation churches. He ministered alongside Fr. Frank Doyle, O.S.A. and the Cebu Province’s Fr. Benjie Gamos, O.S.A.” Fr. McAtee joined the friary at St. Mary’s in Waterford, New York on July 20th, 2015, where he assumed the role as Parochial Vicar for both St. Mary’s and St. Augustine’s Parishes.  Father Jack passed away suddenly at St. Mary’s Friary on May 21, 2019.

The excerpt is taken from the Augustinian,

Winter 2009-2010, p.22

Link to Father Jack McAtee’s arrangements.

 

Parish Staff

Mary Watson, Pastoral Associate for Business Management 

maryw@nycap.rr.com

Peggy Ryan, Parish Secretary

peggyr@nycap.rr.com

Amanda DeSalvatore, Parish Communications

staugchurchtroy@gmail.com

Cynthia Brisson,  Coordinator of Faith Formation (518) 237-8043

Michael Musial, Music Director